O nas

Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu jest publiczną placówką wychowania pozaszkolnego, prowadzoną od 1999 roku przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, a nadzorowaną przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, Delegatura w Wadowicach. Prowadzi działalność w stałych sekcjach zainteresowań oraz organizuje imprezy otwarte dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i powiatu.

cropped-logo

Placówka powstała w 1955 roku, kiedy to decyzją Miejskiej Rady Narodowej w Oświęcimiu został powołany Dom Harcerza. Dom spełniał głównie funkcje opiekuńcze, starając się zapewnić bezpieczeństwo i zajęcie licznej grupie dzieci i młodzieży pozostającej bez nadzoru i opieki dorosłych. Dysponował  pomieszczeniami  w piwnicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Oświęcimiu.

Nasza placówka

Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu jest publiczną placówką oświatowo-wychowawczą prowadzoną przez Powiat Oświęcimski. Swoim działaniem obejmuje dzieci i młodzież całego powiatu. Każdego roku w sekcjach stałych MDK działa ponad 800 uczestników w wieku szkolnym. Zajęcia MDK odbywają się nie tylko w siedzibie głównej przy ulicy Olszewskiego 1, ale też w wielu szkołach i placówkach całego powiatu. Celem takiego rozwiązania jest zwiększenie możliwości udziału w naszych zajęciach.
Od wielu lat nasze sekcje i organizowane przez nas imprezy cieszą się nieustającym zainteresowaniem. Dzieci i młodzież mają tu możliwość rozwijania zainteresowań i uzdolnień oraz spotkania podobnych sobie pasjonatów z innych szkół. Jest to więc wspaniała okazja do integracji rówieśniczej.
Nasza bogata oferta obejmuje zajęcia z różnych dziedzin:
PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE: PLASTYKA, RYSUNEK, GRAFIKA, MODELARSTWO, HAFT-SZYDEŁKOWANIE, GRAFIKA KOMPUTEROWA, DECOUPAGE, PROJEKTOWANIE MODY, CERAMIKA;
MUZYCZNE:  GRA NA GITARZE, GRA NA KEYBOARDZIE, ZESPÓŁ WOKALNY, ZESPÓŁ WOKALNO – INSTRUMENTALNY;
EDUKACYJNE: GRY LOGICZNE,  TECHNIKI UCZENIA SIĘ, TEATR, ANALIZA TEKSTÓW KULTURY;
SPORTOWE: TANIEC ZESPOŁOWY, TANIEC TOWARZYSKI, SZACHY.

Oprócz zajęć stałych MDK organizuje liczne spotkania tematyczne, warsztaty, koncerty, wystawy, przeglądy oraz turnieje, zarówno w tygodniu, jak i w dni wolne od nauki szkolnej. W ciągu całego roku odbywają się liczne imprezy kulturalne, zarówno własne, jak i organizowane wspólnie z innymi instytucjami. Również ferie zimowe i wakacje obfitują w ciekawe wydarzenia. Dzięki nim młodzież może bezpiecznie spędzić czas rozwijając swoje zainteresowania i uzdolnienia.

Wszystkie zajęcia organizowane przez MDK są bezpłatne i mają charakter otwarty, dzięki czemu każdy młody człowiek ma możliwość skorzystania z nich.  W naszej siedzibie młodzież może znaleźć informacje o ofertach szkół ponadgimnazjalnych i wyższych, a także propozycje wypoczynku i rozrywki.

MDK jest organizatorem eliminacji rejonowych i powiatowych wielu konkursów (w tym ogólnopolskich i wojewódzkich). Wśród nich dominują konkursy plastyczne i recytatorskie.

Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu realizuje powiatowe projekty edukacyjno-kulturalne, w tym m. in.: SOLIDARNI, KREATYWNI, warsztaty artystyczne, warsztaty naukowe dla najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, wyjazdy dla najaktywniejszych wolontariuszy, wspólne przedsięwzięcia młodzieży szkół powiatowych z młodzieżą innych krajów.

Nasi podopieczni często tworzą oprawę muzyczną i plastyczną licznych imprez, w tym wojewódzkich, powiatowych i lokalnych.

yt