Projekt teatralno-taneczny z udziałem naszej młodzieży w Wolfsburgu.

W sobotę 12.11.2022 zakończyła się druga część międzynarodowego projektu “Światło w Ciemności. Solidarność”, w którym brała udział młodzież z Polski, Niemiec i Ukrainy. Pierwsza część projektu odbyła się w sierpniu tego roku w MDSM w Oświęcimiu. Polskę reprezentowała grupa teatralna z MDK pod kierunkiem p. Anny Chodackiej. Druga część odbyła się w niemieckim mieście Wolfsburg. Przez osiem dni młodzież przygotowywała wspólnie spektakl taneczno-teatralny, który został trzykrotnie zaprezentowany dla publiczności w Wolfsburgu. Tematyką nawiązywał on do wydarzeń z Auschwitz, drugiej wojny światowej oraz obecnej sytuacji na Ukrainie Spektakl każdorazowo zakończony był owacjami na stojąco. Oprócz spektaklu uczestnicy projektu mieli okazję uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez Instytut Pileckiego w Berlinie, gdzie zapoznali się z historią “Solidarności” i stanu wojennego w Polsce, a także zwiedzić fabrykę Volkswagena oraz miasteczko samochodowe Autostad w Wolfsburgu. Nie zabrakło również czasu na integrację i wspólne spędzanie wolnego czasu. W przeddzień wyjazdu odbyło się spotkanie z Burmistrzem Wolfsburga w ratuszu, gdzie padło wiele pięknych i ciepłych słów skierowanych do młodzieży, instruktorów oraz organizatorów na temat spektaklu i przesłania jakie ze sobą niesie oraz całego przedsięwzięcia.

Partnerami projektu są: MDK Oświęcim, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Tanzendes Theater Wolfsburg, Centrum Twórczości Dziecięcej Weselka ze Lwowa.

Realizacja projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Deutsch-Polnisches Jugendwerk – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i IG Metall Wolfsburg.

Poniżej fotorelacja z wyjazdu.

Plakat z przedstawienia.

yt