MATERIAŁY DO MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO

Powtarzaj z nami do matury!

Tu znajdziesz notatki, wykresy, fachowe porady, jak wykorzystać przedmaturalny czas.

Sprawdź się! Możesz napisać tekst, który zostanie poprawiony zgodnie z kryteriami egzaminacyjnymi i otrzymać cenne wskazówki.

Pracę wyślij na adres sekretariat.mdk@powiat.oswiecim.pl, a przekażemy ją naszej specjalistce od literatury z uprawnieniami egzaminatora, pani Izabeli Paszko 🙂

tworczosc22_04_2020 (1) (1)

przyboś z tatr

„Są takie teksty kultury, które po prostu… wypada znać. Jednym z nich jest film „Amadeusz” w reż. M. Formana.
Warto go obejrzeć, ponieważ jest nośnikiem wielu motywów, które możecie wykorzystać na maturze ustnej i pisemnej. Znajdziecie w nim motywy: artysty, sztuki, geniuszu i miernoty, zbrodni, pokuty, religii, Boga i wiele innych.

Znakomita gra aktorska, gwiazdorska obsada i dużo dobrej muzyki! Gorąco polecam!”

Amadeusz

werter-zakończenie-skonwertowany

Zabawa memami-skonwertowany

JAK INTERPRETOWAĆ SZTUKĘ BAROKU-skonwertowany

JAK ZROZUMIEĆ DZIEŁA MODERNISTÓW-skonwertowany

Dworek szlachecki

materiał do interpretacji tekstu ikonicznego

systemy wersyfikacyjne

analiza porównawcza – Pieśń świętojańska o sobótce i Sierpień (1)-skonwertowany

LEKTURY OGWIAZDKOWANE_zagadnienia-skonwertowany

LISTA FILMÓW-skonwertowany

NAJWAŻNIEJSZE MOTYWY LITERACKIE-skonwertowany

Naśladowanie rzeczywistości czy jej kreowanie-skonwertowany

POWTÓRKA PRZED MATURĄ-skonwertowany

STYLE FUNKCJONALNE I ICH CECHY-skonwertowany

JĘZYK W LALCE

Dziś przesyłam przykładowe wypracowanie w oparciu o Dziadów cz. IV (arkusz maturalny znajduje się na stronie CKE z roku 2016
Link do strony znajdziecie poniżej:

Temat wypracowania:
Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. IV Adama Mickiewicza i do innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

Wypracowanie zawiera opis graficzny argumentów wraz z przykładami, ale nie jest kompletne. Brakuje zakończenia i odwołań do innych tekstów kultury. Może ktoś spróbuje dopisać dalszą część. Czekam na Wasze prace. Po weryfikacji odeślę je w formie mailowej. Życzę owocnej lektury.

wypracowanie Dziady cz. IV-skonwertowany