Historia MDK

Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu jest publiczną placówką wychowania pozaszkolnego, prowadzoną /od 1999 roku/ przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, a nadzorowaną przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, Delegatura w Wadowicach. Prowadzi działalność w stałych sekcjach zainteresowań oraz organizuje imprezy otwarte dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i powiatu.

Placówka powstała w 1955 roku, kiedy to decyzją Miejskiej Rady Narodowej w Oświęcimiu został powołany Dom Harcerza. Dom spełniał głównie funkcje opiekuńcze, starając się zapewnić bezpieczeństwo i zajęcie licznej grupie dzieci i młodzieży pozostającej bez nadzoru i opieki dorosłych. Dysponował  pomieszczeniami  w piwnicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Oświęcimiu.

Pod koniec lat 50-tych Dom Harcerza przemianowano na Dom Kultury Dzieci i Młodzieży. Zmiana nazwy stanowiła awans dla placówki, umożliwiała modernizację  metod pracy i odejście od ścisłych zasad pracy harcerskiej.

Dom Kultury zaczął korzystać z pomieszczeń szkół podstawowych i średnich, w celu organizacji własnych zajęć pozaszkolnych. Wychowankowie placówki występowali na wielu imprezach dla mieszkańców miasta oraz wczasowiczów w trakcie obozów letnich.

Na przełomie lat 60-tych i 70-tych placówka prowadziła rocznie od 32 do 45 grup stałych sekcji zainteresowań skupiających około 1000 uczestników. Działały, między innymi sekcje: fanfarzystów, mandolinowa, akordeonistów, gitar, rzemiosła „Sobieradki”, modelarstwo szkutnicze,  koło elektrotechniczne, radiotechnika, krótkofalarstwo, radiopelengacja, koło fizyczno-chemiczne, fotografika, pracownia kroju i szycia, rękodzieło artystyczne, klub filatelistów, języki obce, pracownia plastyczna, teatrzyk kukiełkowy, zespół małych form teatralnych – kabaret „Kaktus”, klub łączności LOK, sekcje sportowe, grupy taneczne, biblioteka, miasteczko komunikacyjne. Zaczęła dominować funkcja wychowawcza i oświa-towa.

Oto niektóre zdjęcia z archiwum Młodzieżowego Domu Kultury z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Rok szkolny 1962/63. Zespół mandolinowy prowadzony przez p. Bogdana Misia.

Zespół muzyczny prowadzony przez kier. DKDiM – mgr Zdzisława Sroczyńskiego

Pracownia kroju i szycia prowadzona przez p. Wandę Olearczyk. 1962/63r.

Pracownia techniczna prowadzona przez p. Zdzisława Grudniewicza.

Dziecięcy zespół muzyczny Alladynki 1965r.

Zespół mandolinowy 1966/67r.

Zespół gitarowy 1966/67r.

Na zdjęciu widoczny instruktor muzyczny mgr Józef Czekaj. 1966/67r.

Koło fizyko-chemiczne prowadzone przez p. Stanisławę Żak. 1967r.

Pracownia plastyczna prowadzona przez p. Stefanię Kosową. 1967r.

Zespoły taneczne prowadzone przez kierownika DKDiM p. Irenę Feć. 1964-66r.

Kabaret Kaktus. 8 marzec 1974r.

Teatrzyk lalek PLASTUŚ prowadzony przez p. Zdzisława Grudniewicza.

We wrześniu 1971r. z inicjatywy dyrektora tej placówki mgr Fryderyka Dudzika oraz Władysława Kaka powstał Klub Łączności LOK.