W dniach od 1 do 7 czerwca 2019 r. Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu realizował projekt „GREASE 4.0”  – ARTYSTYCZNA WYMIANA MŁODZIEŻY, w ramach programu unijnego Erasmus+ .

Organizacją koordynującą projekt, odpowiedzialną finansowo wobec Narodowej Agencji Programu i Komisji Europejskiej, jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego.  Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu – to partner merytoryczny projektu, organizujący pobyt gości w Oświęcimiu, realizujący warsztaty artystyczne,  panele dyskusyjne, spektakl, wycieczkę i inne elementy programu.

Grupy uczestniczące w projekcie: Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu, Scotthish Youth Theater Glasgow (Wielka Brytania), Teatro Metafora Madera (Portugalia).

W czasie trwania projektu młodzież  pracowała metodą warsztatową w grupach tematycznych – muzycznej, tanecznej, teatralnej. Były też prowadzone panele dyskusyjne i warsztatowe na tematy: mowa nienawiści, wykluczenie, brak akceptacji, problemy komunikacyjne pomiędzy ludźmi, dominacja kontaktów w świecie wirtualnym nad rzeczywistym, dyskryminacja itd.

Zwieńczeniem naszego projektu był spektakl muzyczny  „Grease” w obsadzie międzynarodowej, wystawiony w czwartek, 6 czerwca  na scenie Oświęcimskiego Centrum Kultury. Po spektaklu artyści zebrali mocne brawa i zasłużone pochwały od widzów. Przyjęli też gratulacje od przedstawicieli Zarządu Powiatu – pana wicestarosty Pawła Kobielusza i pani Teresy Jankowskiej.

Podsumowanie:

Kiedy niespełna rok temu zaczęłam myśleć o stworzeniu międzynarodowego projektu w formie przedstawienia muzycznego, skontaktowałam się z panią Natalią Germanek z FRSP i przedstawiłam swoją wizję.  Okazało się, że Fundacja jest zainteresowana współpracą z nami. Wtedy podzieliłam się pomysłem  z naszymi muzykami: panią Kamilą Sibik i panem Januszem Majcherkiem, którzy przyjęli go z dużym entuzjazmem. To z nimi stworzyliśmy pierwsze ramy projektu i po przeanalizowaniu różnych możliwości wybraliśmy musical Grease. Tymczasem pani Natalia szukała dla nas partnerów w Unii Europejskiej. Dość szybko zgłosiły się dwa teatry młodzieżowe – ze Szkocji i z Madery. Wtedy zajęliśmy się szczegółowym opracowywaniem harmonogramu całego projektu. Do naszego zespołu roboczego dołączyła też pani Anna Kądziołka. Na koniec września 2018 r. projekt był gotowy, a potem nastąpiły długie miesiące oczekiwania na decyzję Agencji Narodowej Programu Erasmus+.  W lutym pojawiła się nieoficjalna wiadomość, że mamy wstępną akceptację. Jednak z powodu przewidywanego Brexitu, sprawa się skomplikowała i przez kolejne dwa miesiące nie wiedzieliśmy, czy to się uda. Finał oczekiwań był szczęśliwy.

Nasze wspólne działania w Oświęcimiu rozpoczęliśmy w sobotę, 1 czerwca b.r., a dziś zwieńczyliśmy je świetnym wykonaniem musicalu. Przez te dni poznaliśmy się wzajemnie i zaprzyjaźniliśmy. Pracowaliśmy oraz odpoczywaliśmy razem, w atmosferze radości oraz otwartości na inne zwyczaje i elementy kultury. Pierwszy wspólny wieczór poświęciliśmy Polsce. Nauczyliśmy naszych gości poloneza i wspólnie śpiewaliśmy polskie piosenki. Była też degustacja typowo polskich produktów.  Kolejne wieczory poświęcone były Portugalii i Szkocji. I tu mnóstwo było muzyki i tańca.

Oczywiście, większość czasu młodzież poświęciła na przygotowania do przedstawienia. Były to przede wszystkim warsztaty teatralne, muzyczne i taneczne. Ale były też panele dyskusyjne. Młodzi ludzie dyskutowali o wielu problemach ich dotykających, bez względu na to, w jakim kraju żyją.  Próbowali je zdefiniować oraz określić możliwości ich rozwiązywania.

Stworzenie spektaklu w tak krótkim czasie z tak wspaniałym efektem graniczyło z cudem, a jednak się udało. Jest to zasługa tych wspaniałych, zdolnych i wartościowych młodych ludzi.  I za to im wszystkim pięknie dziękuję. Za wspólną pracę dziękuję również pełnym zaangażowania opiekunom merytorycznym. Dziękuję też pani Eli Sereś za dekorację sceny.

Te dni były dla nas bardzo intensywne i wyczerpujące, ale satysfakcja końcowa sprawia, że zapominamy o trudach i skupiamy się wyłącznie na sukcesie i niezapomnianych wrażeniach.

Bogumiła Goryczka

Relacje medialne: