Nowe formy zajęć MDK

Gorąco zapraszamy na nasze zajęcia warsztatowe:

 

Film + dyskusja = Zafilmowani

Zafilmowani to dyskusyjny klub filmowy. Młodzież zakręcona na punkcie filmu co środę o 16.30 spotyka się w salce kinowej Galerii Książki w Oświęcimiu, aby obejrzeć nietuzinkowe obrazy i wnikliwie o nich porozmawiać.

Pierwszym filmem, który grupa „wzięła na tapetę”, był portret dzieci warszawskiej Pragi  pt. Jestem zły. Reżyser filmu, Grzegorz Pacek, wybrał szczególny sposób pracy kamery, aby opowiedzieć o życiu bohaterów dokumentu. Film zaskoczył widzów głębią przekazu, kazał zastanowić się nad tym, co kształtuje człowieka.

We wrześniu Zafilmowani obejrzeli jeszcze trzy inne obrazy. To Sierpień w hrabstwie Osage, K-PAX  i Zapach kobiety. Co łączy te filmy? Na pierwszy rzut oka wspaniała gra aktorów – Julia Roberts, Meryl Streep, Kevin Spacey, Al Pacino… Na drugi rzut oka – tęsknota za szczęściem, radością życia, przyjaźnią, miłością… Co jeszcze? Każdy z widzów podzielił się swoimi spostrzeżeniami.

Jeżeli lubisz film, który zmusza do refleksji, to dołącz do Zafilmowanych. W wygodnym fotelu przeniesiesz się w wyobrażony, a jednak rzeczywisty świat. Może któryś z tych filmów uratuje cię w czasie matury z języka polskiego…?

 

 

PiES na łańcuszkowej metodzie skojarzeń

PiES to warsztaty samorozwoju prowadzone w Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu. Nazwa kryje w sobie kilka kluczowych słów – P jak Potencjał, E jak Efektywność, S jak Skuteczność.

Na czym polega zabawa? Grupa spotyka się co wtorek o godzinie 16.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu. Obecnie trenuje mnemotechniki, czyli techniki szybkiego i skutecznego uczenia się.

„Zakuwanie” przypomina syzyfową pracę – żmudną, długą i nieprzynoszącą efektów. Kto z was lubi tak marnować czas? Z kolei skuteczne uczenie się za pomocą mnemotechnik pozwala zaoszczędzić czas i energię, rozwija potencjał intelektualny i kreatywność. Nauka może być łatwa, może być przyjemna, może być efektywna, kiedy zastosuje się strategie mnemoniczne.

Do grupy PiES można dołączyć w każdej chwili. Zapraszam i na zachętę przedstawiam jedną z technik szybkiego zapamiętywania – łańcuszkową metodę skojarzeń:

 

Masz do zapamiętania ciąg wyrazów w takiej dokładnie kolejności:

  1. ryba
  2. namiot
  3. kreskówka
  4. herbata
  5. popcorn
  6. rower
  7. moneta
  8. kino

Uruchamiasz wyobraźnię i układasz historyjkę, w której umieszczasz powyższe wyrazy. Na przykład: Ryba była na obozie harcerskim. Strasznie się nudziła, więc siedziała w namiocie,  oglądała kreskówki, piła herbatę i podjadała popcorn. Kiedy skończył się film, wsiadła na rower i pojechała na stację benzynową, żeby rozmienić banknoty na monety i kupić bilet do kina.

Powtórz historyjkę w myślach, a teraz weź kartkę i zapisz w odpowiedniej kolejności wyrazy, które należało zapamiętać. Tylko nie podglądaj…

 

I jak? Udało się? Metoda przydaje się w różnych okolicznościach. Również wtedy, gdy masz listę zakupów do zapamiętania…

Iza Sieranc, MDK, Oświęcim

pies plakat

zafilmowani plakat