Indywidualne Mistrzostwa w Szachach

W dniu 13 czerwca 2018r. w Powiatowym Zespole nr 2 (tzw. Chemiku) swoje święto miała gra królewska. Pomysłodawcą, organizatorem i fundatorem nagród było Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu.

Najpierw w godzinach przedpołudniowych odbyły się Indywidualne Mistrzostwa w Szachach dla uczniów Szkół Powiatu Oświęcimskiego. Zawody sędziowali: Tomasz Kantyka – instruktor sekcji szachowej w Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu oraz Martin Surman.

Impreza zgromadziła 66. uczestników w wieku od 8 do 20 lat. Rywalizacja toczyła się w dwóch grupach: do lat 13-stu oraz 14-20lat. Medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe przyznawano w kategoriach do lat 10-ciu, 13-stu, 16-stu oraz 20-stu z podziałem na chłopców i dziewczęta.

Wśród dzieci do lat 13 najlepszym okazał się Bartosz Dziedzic ze Szkoły Podstawowej w Bielanach, który jako jedyny zawodnik w całym turnieju zwyciężył we wszystkich partiach i zgromadził komplet punktów. Najlepszą w tej kategorii dziewczynką okazała się Anna Bibrzycka ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Oświęcimiu. W grupie dzieci do lat 10 zwyciężył Ryszard Klimas ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Oświęcimiu, a na pierwszym miejscu wśród dziewczynek uplasowała się Mirela Stachura ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeciszowie.

W grupie młodzieży rywalizacja była niezwykle zacięta. Żaden z zawodników nie uzyskał kompletu punktów, a przy ustalaniu końcowej kolejności często konieczna była punktacja pomocnicza. Ostatecznie zwycięzcą w turnieju i najlepszym w kategorii do lat 20 okazał się Krzysztof Hardek reprezentujący MDK Oświęcim. Najlepszą dziewczyną w tej grupie została Klaudia Huczek z Powiatowego Zespołu nr 4 w Oświęcimiu. W grupie rywalizujących do lat 16 zwyciężyli Tomasz Musiał ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Oświęcimiu oraz Julia Gutowska ze Szkoły Podstawowej w Zaborzu.

Szczegółowe wyniki można znaleźć na stronach:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_4153/results.html?l=pl&tb=10_

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_4148/results.html?l=pl&tb=10_

W godzinach popołudniowych odbyła się symultana z arcymistrzem szachowym Krzysztofem Bulskim, który jest jednym z najlepszych zawodników w kraju i aktualnym drużynowym Mistrzem Polski. Do gry z nim zasiadło 30 śmiałków. Były to zarówno dzieci, jak również dorośli, często doświadczeni szachiści posiadający różne kategorie szachowe. Nasz mistrz przez ponad 3 godziny chodził pomiędzy szachownicami wykonując kolejne posunięcia. Wielu stawiało duży opór, ale ostatecznie nikomu nie udało się go pokonać. Padł jednak jeden remis. Uzyskał go Tomasz Musiał, który został nagrodzony gromkimi brawami.

Wielu młodych zawodników wzięło autograf od pana Krzysztofa Bulskiego oraz zapisało sobie rozegraną z nim partię. Prawdopodobnie nie tylko na pamiątkę, ale również po to by móc ją przeanalizować, znaleźć błędy i być może stanąć kiedyś do rewanżu.