W sobotę 3 marca o godzinie 10-tej w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu rozpoczął się organizowany już po raz 6. turniej szachowy. Tym razem szachiści zmagali się w zawodach o Puchar Starosty Oświęcimskiego. Organizatorami zawodów byli: Oświęcimskie Stowarzyszenie Sportu Amatorskiego, Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu. Patronat Honorowy objął Starosta Oświęcimski, pan Zbigniew Starzec.

Turniej zgromadził prawie 120 zawodników rywalizujących w dwóch kategoriach – w grupie OPEN (w której dodatkowo wydzielono klasyfikację do lat 16 i 13) oraz w grupie B (z klasyfikacją do lat 8 i 11). W zawodach wzięli udział szachiści z renomowanych klubów szachowych z różnych stron Polski a także zawodnicy – amatorzy bez przynależności klubowej. Liczną – ponad czterdziestoosobową – grupę stanowili mieszkańcy powiatu oświęcimskiego, z czego znaczna część to podopieczni oraz absolwenci Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu.

Zawody otworzyła dyrektor MDK, pani Bogumiła Goryczka oraz prezes OSSA, pan Stanisław Biernat, którzy wyrazili swoje zadowolenie z tak licznego udziału zawodników w szóstej edycji turnieju.

Rozegrano 7 rund z czasem 15 minut dla gracza. Zawody stały na wysokim poziomie, obfitowały w partie ciekawe i zaskakujące. Były także łzy po poniesionej porażce i chwile spontanicznej  radości z odniesionego zwycięstwa. W kategorii OPEN zwyciężył Piotr Mulet z Pawłowic, zdobywając nagrodę pieniężną i okazały puchar Starosty Oświęcimskiego. Najlepszy zawodnik z Oświęcimia, Tomasz Musiał, zajął wysokie 7. miejsce. Nasz „świeżo upieczony” kandydat na mistrza krajowego był najlepszy w kategorii do lat 16. Kolejne miejsca na podium wśród zawodników powiatu oświęcimskiego zajęli byli już wychowankowie MDK – Krzysztof Setkiewicz oraz Krzysztof Hardek. Najlepszą zawodniczką i zarazem zwyciężczynią w kategorii do lat 13 została Weronika Zabrzańska z UKS Hetman Koronny Trzebinia.

W kategorii B wśród 11 – latków zwyciężył Wojciech Sowiński z MDK Chorzów, a najlepszym zawodnikiem z Oświęcimia został Benedykt Paluch, wyprzedzając minimalnie Pawła Szkodnego oraz Ryszarda Klimasa – wszyscy z MDK. Dodatkową klasyfikację dzieci do lat 8 wygrał – podobnie jak w roku ubiegłym – Sebastian Baliś z UKS 8 Chrzanów, a najlepszym oświęcimianinem w tej kategorii okazał się Igor Sagan. Kolejni w tej kategorii to wychowankowie MDK – Jakub Kantyka oraz Jakub Włodarczyk.

Nagrody dla najlepszych wręczał Starosta Oświęcimski, pan Zbigniew Starzec. Gratulując nagrodzonym, wyraził swoje zadowolenie z organizacji turnieju na tak szeroką skalę oraz zaprosił wszystkich uczestników do Oświęcimia na kolejne zawody szachowe.

Szczegółowe wyniki można znaleźć na stronach:

VI OŚWIĘCIMSKI TURNIEJ SZACHOWY O PUCHAR STAROSTY OŚWIĘCIMSKIEGO