9 listopada 2017 r. odbyła się powiatowa uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości, której gospodarzem był Zarząd Powiatu Oświęcimskiego.

Imprezę rozpoczęła grupa tańca towarzyskiego Młodzieżowego Domu Kultury pięknym  polonezem do muzyki Karola Kurpińskiego.

Po oficjalnym powitaniu gości swoimi refleksjami na temat niepodległej Polski podzielili się pan starosta Zbigniew Starzec oraz pan senator RP Andrzej Pająk.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród laureatom dwóch konkursów dla młodzieży, których organizatorami są Powiat Oświęcimski i Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu.

W III Powiatowym Konkursie Historycznym „SOLIDARNI” zwyciężyła Małgorzata Noworyta z PZ nr 2 SOMSiT w Oświęcimiu. Laureatka przygotowywała się do konkursu pod opieką pani Beaty Janusik – Księżarczyk. Drugie miejsce zajęła  Dagmara Kierpiec z LO im. St. Wyspiańskiego w Kętach, a trzecie – Piotr Czerwiński z PCKTiB  w Oświęcimiu. Na dalszych pozycjach znaleźli się: Paulina Jaszczurowska [PZ9], Katarzyna Chrząszcz [PZ11],  Gabriela Klimkowicz [PZ1],   Kamil Malec [PZ1], Kacper Woźniak [PZ10],  Weronika Sikora [PZ2], Natalia Lekki [PZ4], Oskar Tokarczyk [PCKTiB].

Po raz pierwszy w tym roku organizowany był Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej. Jego zwycięzcą został Zespół „WALK” z Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu w składzie: Katarzyna Kolasa – wokalistka, Wojciech Kościelniak – perkusista oraz gitarzyści – Kacper Ledwoń, Michał Wiśniewski i Maciej Adamus. Zespół pracuje pod opieką pani Kamili Sibik. Drugie miejsce ex aequo zajęły Paulina Jaszczurowska [PZ9] i Patrycja Sroka [MDK], III  miejsce ex aequo:  Marta Kopacz [PZ4] i Dominika Żmudka [PZ9].  Wyróżnienia zdobyli:  Wiktoria Olesiak [PZ11]  i  Filip Komajda [MDK].

Konkurs „ Solidarni” objęty jest patronatem NSZZ Solidarność – Zarząd Małopolska oraz Zarząd Podbeskidzie, a także patronatem Instytutu Pamięci Narodowej – oddziałów w Katowicach i w Krakowie. I ci właśnie patroni konkursu wraz z jego organizatorami każdego roku obdarowują laureatów nagrodami. W bieżącym roku do grona Darczyńców dołączył Zarząd oświęcimskiej firmy SYNTHOS S.A. i Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” tej firmy.  Dzięki ich hojności tegoroczni laureaci obu konkursów otrzymali bardzo wartościowe nagrody w wybranych formach. Na przykład laureatka Małgosia otrzymała laptop bardzo dobrej firmy.

W swoim wystąpieniu podsumowującym konkursy pan wicestarosta Jarosław Jurzak pochwalił  aktywność młodzieży oraz podziękował sponsorom.

Ostatnim punktem programu był Koncert Laureatów, dzięki któremu publiczność miała okazję poznać talenty młodych muzyków. Na scenie zaprezentowano utwory:

• Śpiewka 1920 – Wiktoria Olesiak
  • Ojczyzna – Dominika Żmudka
  • Biały krzyż – Marta Kopacz
  • Kolęda warszawska 1939 – Paulina Jaszczurowska
  • Źródło – zespół WALK
  • Powtórka z Odysei – WALK
  • Modlitwa – zespół WALK

Uroczystość przygotowali:  młodzież i pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu. Graficzny projekt przewodni opracowała pani Elżbieta Wardzała-Sereś, a występ taneczny młodzieży przygotowała pani Bogumiła Goryczka.

Dużą pomocą wsparli nas pracownicy Oświęcimskiego Centrum Kultury. Kwiaty do dekoracji dostarczyła firma D&J Klimczak.

Poczęstunek dla gości przygotowała klasa gastronomiczna Powiatowego Zespołu nr 10 Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Kętach. Dziękujemy.

Bogumiła Goryczka

Fotorelacja: http://kulturalnypowiat.pl/news/niepodlegla-powiatowa-uroczystosc-z-okazji-swieta-niepodleglosci

99 lat NIEPODLEGŁEJ POLSKI