„Tag_MY” dla młodzieży, tworzony przez młodzież

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu realizują nowy projekt – Międzyszkolny Klub Dziennikarski, którego głównym zadaniem jest redagowanie i wydawanie biuletynu młodzieżowego o intrygującej nazwie „Tag_MY”.

Czasopismo będzie świetnym nośnikiem informacji dla młodzieży ze wszystkich powiatowych placówek oświatowych. Do pracy w naszym klubie zaprosiliśmy tych, którzy chcą tu rozwijać swoje zainteresowania dziennikarstwem oraz spróbować swoich sił w redagowaniu tekstów publicystycznych. Na łamach biuletynu chcemy zamieszczać nie tylko relacje z wydarzeń w poszczególnych szkołach, ale także ukazywać sylwetki ciekawych ludzi, fragmenty twórczości artystycznej i literackiej młodych autorów oraz pisać o pasjach i zainteresowaniach młodzieży.

W ramach pracy Klubu będziemy też organizować warsztaty tematyczne. Już w listopadzie odbędą się warsztaty filmowe, których uczestnicy uczyć się będą tworzenia filmowych spotów – ich nagrywania,  montażu i obróbki. Planujemy też warsztaty fotograficzne, a także robocze wizyty w redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych.

Opiekunem Międzyszkolnego Klubu Dziennikarskiego,  działającego od września w Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu, jest pani Izabela Sieranc. Poniżej jej relacja po wydaniu pierwszego numeru: Młodzi dziennikarze przez cały miesiąc wytężali siły, by pod koniec września pierwszy numer gazety był gotowy do druku. Pisali artykuły o tym, co dzieje się w ich szkołach, przeprowadzali wywiady, wybierali fotografie, ustalali layout. Montowali również materiały filmowe, bo chcieli się sprawdzić w roli reporterów telewizyjnych. W pierwszym numerze znalazły się między innymi artykuły o nowym rozdziale w historii oświaty Powiatu Oświęcimskiego, o akcjach charytatywnych prowadzonych przez młodzież, o Kreatywnych, o projektach, wymianach, wyjazdach edukacyjnych. Są i rozmowy o kulturze (również po angielsku), poezja młodych artystów, muzyka szkolnego zespołu, a nawet przepisy na krzepiące drugie śniadanie.”

Zachęcamy do zapoznania się z nowym, drugim już numerem „Tag_MY”, w którym m. in.: wywiad naszych dziennikarzy z panią Anną Zalewską – Minister Edukacji Narodowej, relacja z jubileuszu PZ 9 w Kętach oraz z powiatowej uroczystości Dnia Edukacji Narodowej oraz wiele innych interesujących tekstów młodych redaktorów.

 

Bogumiła Goryczka
MDK Oświęcim