Wycieczki 2017

Najzdolniejszym i najaktywniejszym uczniom powiatowych szkół ponadgimnazjalnych Zarząd Powiatu w Oświęcimiu ufundował nagrody w formie wycieczek.

Najaktywniejsi wolontariusze popłynęli w rejs żeglarski po mazurskich jeziorach:  Nidzkim, Bełdany, Śniardwy, Mikołajskim, Tałty i Ryńskim. Po drodze odwiedzili interesujące miejsca: Ruciane – Nida, śluzę Guzianka, osadę „Galindia” w Iznocie, urokliwy Pisz, żeglarską stolicę – Mikołajki oraz klimatyczny Ryn ze wspaniałym zamkiem. Większość z nich po raz pierwszy w życiu pływała i mieszkała na jachtach. Było to duże wyzwanie, ale dzielnie sprostali zadaniu.  Opanowali trudną sztukę manewrowania łodzią i nauczyli się współpracy w różnych warunkach. Wciągająca pasja żeglowania i wspólne doświadczenia bardzo ich do siebie zbliżyły. Po rejsie zgodnie stwierdzili, że była to wspaniała przygoda.

Młodzi artyści udali się w Bieszczady. Tam szlifowali swoje talenty podczas warsztatów – muzycznych, plastycznych, recytatorskich. Mieli też okazję odwiedzić ciekawe miejsca. Zwiedzili wnętrze Zapory Wodnej w Solinie, pływali statkiem po Jeziorze Solińskim, wędrowali szlakami Bieszczadzkiego Parku Narodowego, odwiedzili Zagrodę Żubrów w Mucznem, podziwiali ikony i największy zbiór dzieł Z. Beksińskiego w sanockim Muzeum Historycznym. Był też czas na zajęcia rekreacyjne, seans filmowy w kinie „Końkret” oraz wieczorne śpiewy przy ognisku. Zwieńczeniem warsztatów był koncert dla mieszkańców miejscowości Chmiel. Młodzi artyści wrócili z wycieczki szczęśliwi i usatysfakcjonowani.

Najlepsi uczniowie o uzdolnieniach poznawczych pojechali nad morze. Zwiedzali, pracowali naukowo i relaksowali się w gronie podobnych sobie pasjonatów. Odwiedzili Muzeum Zamkowe w Malborku. W Gdańsku zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Zegarów Wieżowych, Muzeum Bursztynu, spacerowali klimatycznymi uliczkami, zatrzymując się w Bazylice Mariackiej, przy pomniku Neptuna i na Długim Pobrzeżu. W gdańskim Centrum Nauki „Hewelianum” przeprowadzali doświadczenia naukowe z różnych dziedzin wiedzy. Miejscem docelowym były Łazy. Oprócz relaksu na plaży, uczestniczyli w warsztatach naukowych, zajęciach sprawnościowych i artystycznych. Był czas na wyprawę do ruchomych wydm, podziwianie Ogrodów Tematycznych „Hortulus”, pokonanie gigantycznego labiryntu roślinnego „Spectabilis”, czy nocne oglądanie planet przez teleskop. W wypowiedziach podsumowujących dominowała radość z uczestniczenia w tych warsztatach oraz ze wzajemnego poznania się. Wspaniałe przeżycia na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Organizatorem wyjazdów był Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu we współpracy ze Starostwem Powiatowym. Koordynatorami całego projektu byli: wicestarosta Jarosław Jurzak i dyrektor Bogumiła Goryczka.

Uczestnicy wyjazdów:

artystyczny – Michał Momot, Zuzanna Jonkisz,, Florentyna Matejko, Julia Babińska, Patrycja Sroka, Magdalena Krieger, Małgorzata Kulka, Konrad Syc, Sandra Watoła, Agnieszka Kościelnik, Joanna Jakubek, Monika Wawro, Klaudia Wasilak, Emilia Łanoszka, Krzysztof Koczur, Wiktoria Adamowicz, Katarzyna Latała, Jakub Knapik, Aleksandra Knapik;

naukowy – Dorota Zawadzka, Paweł Ścigaj, Małgorzata Noworyta, Mateusz Serwatka, Anna Leśniak, Marcin Folga, Grzegorz Biernat, Tomasz Pawłowski, Marlena Hałatek, Weronika Binda, Arkadiusz Podbrożny, Klaudia Olma, Natalia Cieślak, Paulina Jaszczurowska, Sylwia Kudłacik, Michał Kuś, Kacper Wolas, Sebastian Bryzek;

żeglarski – Antecka Magdalena, Banasik Karolina, Bębenek Aleksandra, Blarowska Monika, Faferko Dominik, Jagielska Patrycja, Jonkisz Dominika, Konik Krzysztof, Kubica Klaudia, Kurek Justyna, Lipowiecki Dariusz, Maj Angelika, Majcherek Marcin, Miłkowski Piotr, Palusińska Weronika, Pasek Natalia, Płonka Dominika, Polok Mateusz, Skwarek Paulina.