MDK w Teatrze Starym

1 lutego 2017 r. kilkuosobowa grupa teatralna, działająca w Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu pod opieką p. Izabeli Paszko, uczestniczyła w warsztatach w Teatrze Starym w Krakowie.  Muzealne Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej to nowoczesna przestrzeń w podziemiach Teatru Starego, umożliwiająca realizację działań scenicznych, zarówno aktorskich, jak i reżyserskich.

Młodzież, poprzez uczestnictwo w wykładzie prowadzonym przez edukatora teatru, miała okazję poznać historię wielu wybitnych inscenizacji, a także pracę reżyserów i aktorów. Szczególnie mocno została podkreślona postać Andrzeja Wajdy jako ikony teatru, a także człowieka, który zaprojektował przestrzeń MICETu.

W drugiej części spotkania młodzież podejmowała samodzielne działania sceniczne. Komponowanie muzyki do etiud, wirtualne projektowanie kostiumów czy zabawy w choreografa sprawiły uczestnikom wiele radości. Dużym zainteresowaniem cieszyły się tzw. kabiny aktorskie, w których pod czujnym okiem wirtualnego aktora można było indywidualnie doskonalić swój warsztat artystyczny.

Młodzież oceniła wyjazd jako bardzo udany i wyraziła gotowość ponownego uczestnictwa w warsztatach, zwłaszcza, że przestrzeń MICETu jest tak obszerna, że nie sposób poznać ją w całości podczas jednej wizyty. To miejsce, do którego się wraca.

Izabela Paszko, MDK