Inauguracja powiatowych obchodów Święta Niepodległości „Niepodległa”

Inauguracją powiatowych obchodów Święta Niepodległości była uroczystość o nazwie „Niepodległa”, przygotowana i przeprowadzona przez Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu, we wtorek 8 listopada 2016 r.

Specjalnie z tej okazji powstało przedstawienie, ukazujące sceny z historii Polski, począwszy od jej Chrztu, poprzez piękne i chwalebne oraz trudne i dramatyczne wydarzenia na przestrzeni dziejów,  na okresie współczesnym skończywszy.  Głównym bohaterem był młody człowiek, szukający odpowiedzi na pytanie: „kim jestem?”. Gra młodych aktorów przeplatana była piękną animacją graficzną oraz polskimi utworami muzycznymi (zarówno tymi starymi, jak Bogurodzica, jak i współczesnymi, jak pieśni M. Grechuty czy J. Pietrzaka). Na scenie wystąpili uczniowie z dwóch grup teatralnych: Młodzieżowego Domu Kultury oraz „Minus Jeden” z Kęt,  a także muzycy MDK :

Aktorzy: Michalina Zając, Patryk Klima, Michał Naglik, Justyna Bakalarska; Ewelina Ćwiertnia; Edyta Cibor; Zuzanna Pawłowska; Krzysztof Koczur; Daria Bogacz, Zuzanna Kocemba, Izabela Kaczkowska, Konrad Romański, Dawid Zawarus, Mikołaj Kołodziejczyk, Igor Godlewski, Magdalena Wołoszyn, Martyna Smolarek, Karolina Windak, Karolina Jędrzejko, Martyna Hickiewicz, Patrycja Przybyła. Pomoc techniczna: Filip Wejnerd.

Muzycy:  wokaliści – Sonia Nowak, Jakub Szałaśny, Sylwia Piątek, Aleksandra Burda, Anna Malik, Katarzyna Kolasa, Emilia Łanoszka, Patrycja Jagielska;   pianista – Kamil Płonka;   perkusista – Wojciech Kościelniak; gitarzyści – Oskar Dębski, Marcin Majcherek, Kacper Ledwoń, Angelika Maj.

W czasie uroczystości podsumowano też II Powiatowy Konkurs Historyczny „Solidarni”, odbywający się pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej i NSZZ Solidarność. Zwycięzcą konkursu został Józef Dylik. Zdobywcy najwyższych lokat w konkursie zostali hojnie obdarowani nagrodami, ufundowanymi przez Zarząd Powiatu i w/w sponsorów.

Ale nie tylko młodzież otrzymała w tym dniu upominki. Każdy z kilkuset gości imprezy otrzymał w prezencie płytę „Niepodległa” z polskimi utworami muzycznymi w wykonaniu młodych muzyków [wymienionych powyżej], pracujących w zespołach wokalno-instrumentalnych Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu pod opieką nauczycieli: Joanny Krzyżak, Kamili Sibik, Janusza Majcherka i Andrzeja Kojdeckiego. Płyta nagrana w październiku b.r. zawiera 14 utworów w aranżacjach naszych muzyków.

Na zakończenie imprezy goście mieli okazję spróbować smakołyków, przygotowanych przez klasę gastronomiczną powiatowej „Dziesiątki” z Kęt.

Koordynatorem całego projektu o nazwie „Niepodległa” był wicestarosta Jarosław Jurzak, a organizatorem – dyrektor MDK, Bogumiła Goryczka. Projekty graficzne zaproszeń, plakatów i dyplomów wykonała Elżbieta Wardzała – Sereś. Scenariusz przedstawienia napisał Janusz Toczek,  a reżyserią zajęły się: Izabela Paszko i Donata Wójcik – Bąbska.  Animacje graficzne przedstawienia wykonała Kinga Pawlik. Finansowanie całego przedsięwzięcia zapewnił Zarząd Powiatu w Oświęcimiu.

Relacje z imprezy: