Żeglarska przygoda z MDK

Dwudziestu najaktywniejszym wolontariuszom z powiatowych szkół ponadgimnazjalnych Zarząd Powiatu ufundował wycieczkę w formie rejsu żeglarskiego po mazurskich jeziorach. Organizatorem wycieczki był Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu. Przez tydzień uczniowie mieszkali na czterech jachtach, pływając po jeziorach: Nidzkim, Bełdany, Mikołajskim, Tałty i Ryńskim. Po drodze zatrzymywali się w wielu ciekawych miejscach. Były to między innymi: Ruciane – Nida,  Leśniczówka Pranie -Muzeum K.I. Gałczyńskiego, Karwica, śluza Guzianka, Kamień, pradawna osada Galindów w Iznocie, żeglarska stolica Mazur – Mikołajki, czy klimatyczny Ryn ze wspaniale odrestaurowanym zamkiem.

Jak stwierdzili uczestnicy, rejs był dla nich przede wszystkim wspaniałą przygodą. Dla niektórych był też dużym wyzwaniem, ale wszyscy sprostali temu zadaniu. Wspólne doświadczenia bardzo zbliżyły do siebie młodych „żeglarzy” i nauczyły zgodnej współpracy. Warunki pogodowe były bardzo zmienne, od słonecznej pogody i spokojnego wiatru, aż po deszcz i wiatr o sile 9 stopni w skali Beauforta.

Młodzież żeglowała pod opieką sterników: Jarosława Jurzaka (który był komandorem rejsu), Jacka Zawiły, Rafała Planika oraz Bogumiła Horaka.

W rejsie uczestniczyli: Bartel Adriana, Boba Barbara, Chroszcz Szymon, Cibor Edyta, Cieślak Klaudia, Ćwiertnia Ewelina, Hrapkowicz Dagmara, Irzyk Natalia, Kawczak Agnieszka, Kępka Szymon, Kowalski Szymon, Kozub Dominika, Krystian Kacper,  Kubas Klaudia, Kuś Michał, Matyszkowicz Maria, Miłkowski Piotr, Sikora Beata, Stańczyk Justyna i Szkatuła Daria.