VIII Konkurs Modeli Kartonowych

W dniach 1-3 kwietnia 2016 r. odbywał się VIII Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych, który cieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy m.in. obecność modelarzy ze znanych polskich pracowni modelarskich, uczestniczących w podobnych imprezach na terenie kraju i Europy. W imprezie wzięło udział 100 uczestników, którzy zaprezentowali 330 modeli. Rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: młodzik, junior, senior.

Byli to modelarze indywidualni oraz modelarze działający w klubach modelarskich m.in. z Bielska-Białej, Krakowa, Świdnika, Kielc, Krakowa, Gliwic, Rudy Śląskiej, Jaworzna, Mikołowa, Libiąża, Chrzanowa, Kęt, Sosnowca, Myszkowa, Czańca, Porąbki, Gilowic, Przeciszowa, Tychów, Mazańcowic, Polanki Wielkiej, Oświęcimia.

W niedzielę 3 kwietnia odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród. Bardzo dobrze zaprezentowali się młodzi modelarze z Oświęcimia. Krzysztof Dawidziuk z Młodzieżowego Domu Kultury zajął I miejsce w grupie młodzików w kategorii budowli oraz I miejsce w kategorii pojazdów gąsienicowych. Zdobył także I miejsce wśród najlepszych modelarzy w kategorii młodzik. Jego instruktorem jest pan Dariusz Pawlica. Wśród seniorów najlepszym okazał się pan Krzysztof Seweryn, który zaprezentował model lotniskowca USS Saratoga.

Wystawę odwiedziło ponad 800 osób. Niewątpliwą atrakcją imprezy były makiety kolejek elektrycznych i symulator jazdy pociągiem zaprezentowane przez „Oświęcimski Klub Modelarzy Kolejowych”. Ciekawostką było zaprezentowanie hobbystycznej wystawy starego sprzętu RTV i AGD.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem był Dariusz Pawlica – nauczyciel MDK. Sponsorami imprezy byli: Urząd Miasta Oświęcim, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Oświęcimskie Centrum Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu, Miejskie Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu, Stowarzyszenie Pomocy Szkole Małopolska, Oświęcimski Klub Modelarzy Kolejowych „Piętrusek”.