Szachowa rywalizacja w Oświęcimiu

W sobotę, 6 lutego 2016 roku rozegrano już 4. Oświęcimski Turniej Szachowy, który zgromadził rekordową ilość 157 wielbicieli szachów! Ta liczba przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów, trzeba było donosić szachownice i zegary. Na zaproszenie organizatorów turnieju odpowiedzieli zarówno ci, których właściwie całe życie kręci się wokół tej dyscypliny sportu, jak i tacy, którzy szachami zajmują się zupełnie amatorsko. Najmłodszą uczestniczką turnieju była 6-letnia Nadia, z kolei najstarszy zawodnik miał 79 lat.

Przygotowaniem i przeprowadzeniem turnieju zajęli się dwaj pasjonaci szachów: nauczyciel MDK – Tomasz Kantyka oraz sędzia szachowy – Martin Surman z Katowic. Organizacyjnie wsparł ich prezes OSSA – Stanisław Biernat.

Równolegle rozegrano dwa turnieje – pierwszy: ogólnodostępny w kategorii OPEN z dodatkowymi klasyfikacjami do lat 16, 14 i 12 i drugi: dla najmłodszych szachistów z osobnymi klasyfikacjami do lat 11 i 8. Szachiści rozegrali 7 rund po 15 minut dla zawodnika. Nie zabrakło fascynujących pojedynków, niektóre partie zakończyły się nieoczekiwanymi rozstrzygnięciami, było wiele emocji.

W ogólnodostępnej kategorii wystartowało 86 zawodników z różnych stron, m.in. z Katowic, Chorzowa, Rybnika, Krakowa, Opola, Bielska-Białej, Trzebini, Kielc, Częstochowy, Bogatyni, Zabrza, a nawet z Montrealu (B. Larouche).

W kategorii OPEN zwyciężył Piotr Mucha z Katowic, przed Robertem Janikiem z Chrzanowa i Piotrem Piesikiem z Częstochowy. Najlepsi z Ziemi Oświęcimskiej: Jasak Janusz, Goc Łukasz, Czyż Eugeniusz, Bartuś Krzysztof, Matusiak Wojciech, Tomasz Musiał. Dodać należy, że Łukasz, Wojciech i Tomasz są wychowankami MDK Oświęcim.

W kategorii do lat 8 i 11 wystartowało 71 zawodników. Wśród szachistów do lat 11 zwyciężył Dominik Kubica z Bielska – Białej, a do lat 8 – Mateusz Macura z Goleszowa. W tej kategorii dobrze wypadli młodzi oświęcimianie, którzy godnie rywalizowali ze swoimi rówieśnikami z dużo większym doświadczeniem turniejowym. Najlepszymi młodymi szachistami z Oświęcimia byli wychowankowie MDK – w kategorii do lat 8: Eryk Bernaś, Filip Stojanowski, Benedykt Paluch; w kategorii do lat 11: Wojciech Baranowski, Natalia Klęczar, Kacper Kantyka, Lena Pająk.

Organizatorami turnieju byli: Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu, Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu, Oświęcimskie Stowarzyszenie Sportu Amatorskiego.

Wszyscy uczestnicy mogli liczyć na poczęstunek i upominki. Najlepszym wręczono nagrody – w tym puchary, medale oraz nagrody pieniężne i rzeczowe. Sponsorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Urząd Miasta Oświęcim, KS Soła Oświęcim i prywatni sponsorzy.