V Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Prezydenta Miasta Oświęcim

Kolejny raz w gościnnych salach Oświęcimskiego Centrum Kultury, a piąty

w Oświęcimiu, odbył się w dniach 5-7 kwietnia 2013  r. V Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Prezydenta Miasta Oświęcim. W imprezie brało udział 50 uczestników, którzy zaprezentowali ok. 200 modeli. Byli to modelarze indywidualni jak i modelarze działający w klubach modelarskich m.in. z: Bielska – Białej, Krakowa, Jaworzna, Mikołowa, Czańca, Rudy Śląskiej, Gilowic, Przeciszowa, Tychów, Polanki Wielkiej oraz Oświęcimia. Uczestniczyli także modelarze indywidualni z terenu Oświęcimia, Libiąża i Kęt. Rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych: młodzików (M), juniorów (J), seniorów (S) oraz w dziesięciu klasach modeli (okręty, statki, budowle, figurki, samoloty jedno i wielosilnikowe, odrzutowce, pojazdy kołowe, pojazdy gąsienicowe, żaglowce). Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie i cieszył się dużym zainteresowaniem,  o czym świadczy m.in. obecność modelarzy i modelarni biorących udział w podobnych imprezach na terenie Polski i Europy.

Kolejną atrakcją wystawy i konkursu było zaprezentowanie zdjęć o tematyce kolejowej autorstwa  Grzegorza Moca i Mateusza Moca. Panowie są z zawodu maszynistami.

Wystawę konkursową można było oglądać w dniu 7 kwietnia 2013 r. w godz. 900– 1600 w sali konferencyjnej i bibliotecznej Oświęcimskiego Centrum Kultury. Uroczyste zakończenie konkursu zaplanowano w tym samym dniu o godz. 15.30. Puchar Prezydenta Miasta trafił do pana Janusza Stokłosy, który zaprezentował model wozu strażackiego. Odebrał on z rąk Prezydenta Miasta Janusza Chwieruta puchar wraz z dyplomem.

Bardzo dobrze na tle tak silnej konkurencji zaprezentowali się młodzi modelarze

z Oświęcimia. Adam Stawowczyk (MDK Oświęcim) zajął I miejsce w grupie młodzików w kategorii rakiety (MR). Natomiast drugim nagrodzonym modelarzem oświęcimskim był Krzysztof Dawidziuk (MDK Oświęcim), który w grupie młodzików zajął II miejsce w kategorii pojazdów kołowych (PK).

Wśród zaproszonych gości byli:  pani Barbara Rokowska – dyrektor ZSiPM w Oświęcimiu, pani Grażyna Korczyk – dyrektor MG nr 2 w Oświęcimiu, pani Apolonia Maj – dyrektor OCK oraz przedstawiciele Kuratorium Oświaty Delegatura w Wadowicach – pani Barbara Grabowska, pani Halina Musiał i pan Krzysztof Kania.

Impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców Oświęcimia.

Atrakcją wystawy była makieta kolejek elektrycznych, przy której chętnie zatrzymywali się zarówno dorośli jak i dzieci oraz stoiska na których można było nabyć modele i akcesoria modelarskie. Wielu zwiedzających  podkreśliło że takie imprezy są potrzebne w naszym mieście słynącym z tradycji modelarskich. Wystawę obejrzało ok. 800 osób.

W przebiegu imprezy pomagali uczniowie Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu, którzy uczęszczają na zajęcia modelarskie prowadzone jako innowacja z przedmiotu zajęć praktycznych.

Niewątpliwą atrakcją wystawy były makiety kolejek elektrycznych, które zostały zaprezentowane przez „Oświęcimski Klub Modelarzy Kolejowych”, który powstał w marcu tego roku. Zamierzeniem uczestników tego klubu jest propagowanie modelarstwa kolejowego, historii kolejnictwa, organizowanie pokazów makiet kolejowych, budowa makiet i infrastruktury kolejowej.

Nowym pomysłem tej grupy jest zorganizowanie w naszym mieście na przełomie października i listopada 2013 r. profesjonalnego pokazu makiet kolejowych przez Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych. O szczegółach poinformujemy w terminach późniejszych.

Organizatorami i sponsorami  imprezy były:

1. Urząd Miasta Oświęcim
  2. Oświęcimskie Centrum Kultury
  3. Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu
  4. Miejskie Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu
  5. Stowarzyszenie Pomocy Szkole Małopolska

Nad całością czuwał pomysłodawca imprezy Dariusz Pawlica.