IV Konkurs Modeli Kartonowych 2012

Pierwszy raz w salach Oświęcimskiego Centrum Kultury, a czwarty w Oświęcimiu odbył się w dniach 14 – 15 kwietnia 2012 r. IV Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Prezydenta Miasta Oświęcim. W imprezie brało udział 80 uczestników, którzy zaprezentowali ok. 200 modeli. Byli to zarówno modelarze indywidualni z terenu Oświęcimia, Libiąża i Kęt, jak i modelarze działający w klubach modelarskich m.in. z: Bielska – Białej, Krakowa, Jaworzna, Rzeszowa, Czańca, Rudy Śląskiej, Gilowic, Przeciszowa, Tychów, Polanki Wielkiej oraz Oświęcimia. Rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych: młodzików (M), juniorów (J), seniorów (S) oraz w dziesięciu klasach modeli  (okręty, statki, budowle, figurki, samoloty jedno i wielosilnikowe, odrzutowce, pojazdy kołowe, pojazdy gąsienicowe, żaglowce). Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie i cieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy m.in. obecność modelarzy i modelarni, biorących udział w podobnych imprezach na terenie Polski i Europy.

Wystawę konkursową można było oglądać w dniu 15 kwietnia 2012  r. w godz. 900 – 1600 w sali konferencyjnej Oświęcimskiego Centrum Kultury. Uroczyste zakończenie konkursu odbyło się w tym samym dniu o godz. 1500. Puchar Prezydenta Miasta trafił do Piotra Ulmana, który zaprezentował model parowozu OL – 49. Puchar osobiście wręczył mu Prezydent Miasta Janusz Chwierut.

Wśród zaproszonych gości byli: p. Maria Pędrak – wiceprezydent Miasta Oświęcim, p. Barbara Rokowska – dyrektor ZSiPM w Oświęcimiu, p. Bogumiła Goryczka – dyrektor MDK w Oświęcimiu, p. Apolonia Maj – dyrektor OCK oraz radny p. Piotr Kućka.

Bardzo dobrze na tle tak silnej konkurencji zaprezentowali się młodzi modelarze z Oświęcimia (MDK Oświęcim oraz MG nr 2 Oświęcim) zajmując bardzo dobre miejsca. Marcin Smolarek (MG nr 2 w Oświęcimiu) zajął III miejsce w grupie juniorów w kategorii S3 – odrzutowce. Drugim nagrodzonym modelarzem oświęcimskim był Jarosław Płonka (MDK Oświęcim), który w grupie młodzików zajął III miejsce w kategorii MB – budowli. Instruktorem obu modelarzy jest Dariusz Pawlica.

Impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców Oświęcimia. Atrakcją wystawy była makieta kolejek elektrycznych, przy której chętnie zatrzymywali się zarówno dorośli jak i dzieci. Wielu zwiedzających podkreśliło, że takie imprezy są potrzebne w naszym mieście słynącym z tradycji modelarskich. Wystawę obejrzało ok. 800 osób.

Organizatorami i sponsorami  imprezy były:

1. Urząd Miasta Oświęcim
  2. Oświęcimskie Centrum Kultury
  3. Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu
  4. Miejskie Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu
  5. Stowarzyszenie Pomocy Szkole Małopolska

Nad całością czuwał pomysłodawca imprezy Dariusz Pawlica.